Uroda Usługi

Zagrożenia związane z przeszczepem włosów

Przeszczep włosów to metoda, która cały czas staje się coraz bardziej popularna. Jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z łysieniem. Jeśli zastanawiasz się nad zabiegiem przeszczepienia włosów, warto zapoznać się z każdą kwestią dotyczącą zabiegu.

Największą zaletą zabiegu jest jego trwały i zauważalny rezultat. Ciekawostką jest, że na ten zabieg z zdecydowanej większości decydują się mężczyźni. Czy istnieją jednak jakieś wady i zagrożenia związane z przeszczepem włosów?

Przeszczep włosów – przebieg zabiegu

W pierwszym etapie należy zgłosić się na konsultację medyczną, podczas której specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad a także ustali nową linię włosów. Sam zabieg trwa około 1-3,5 godzin. Czas zależy od rozległości łysiny, liczby implantów a także gęstości ich umieszczenia. Zabieg przeszczepienia włosów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i praktycznie od razu po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.

Włosy pobierane są z odcinka potylicznego, ponieważ umiejscowione tam włosy są odporne na działanie hormonów androgenicznych. Z ogolonej części skóry głowy pobieranych jest pasek (lub kilka pasków) o szerokości pomiędzy 1,0 a 0,5 cm. Następnie pasek dzielony jest na implanty, które zawierają od jednego do trzech mieszków włosowych.

Blizna, która może powstać po pobraniu paska włosów później ukryty jest pod odrastającymi włosami. Miejsce, w które będą implantowane mieszki włosowe nasączane jest solą fizjologiczną, dzięki czemu skóra skalpu staje się nieco twardsza.

Metody zabiegu przeszczepu włosów

Obecnie korzysta się z trzech najbardziej popularnych metod przeszczepiania włosów:

  • mikroimplanty – średnica 0,6 – 0,9 mm, mikro implanty wszczepia się we wcześniej przygotowane specjalne kanaliki w miejscu, gdzie występuje problem łysiny. Odległości między kanalikami mają około 1 milimetra. Gwarantuje to szybsze gojenie się i otrzymanie optymalnej gęstości przeszczepu,
  • mikronakłucia – zabieg wykonywany jest pod najbardziej odpowiednim kątem, ponieważ zbyt równe ustawienie mieszków włosów jest mało naturalne. U osób, które przeszły naświetlania, odstępy pomiędzy włosami jest nieco większa niż normalnie, ponieważ skóra u takich osób jest słabiej ukrwiona a sam przeszczep może się nie przyjąć.
  • SmartGraf – najbardziej zaawansowana metoda przeszczepu włosów. W pełni zautomatyzowana metoda, która polega na zwiększeniu przeszczepionych włosów w czasie trwania jednego zabiegu w porównaniu do metod wymienionych wyżej. W związku z tym, że specjalistyczna maszyna pobiera mieszki włosowe, nie są one uszkodzone a ich przeżywalność wynosi niemal 100%. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego. Pojedyncze mieszki włosowe pobierane są z obszary potylicznego. Zabieg nie wymaga żadnych szwów, dlatego też nie pozostawia blizn.

Wady i zagrożenia zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosów w ponad 90% wykonywany jest u mężczyzn, jednak należy pamiętać, że efekt zagęszczenia włosów jest niezwykle ograniczony. Wynikające ograniczenia gęstości oraz przenoszenie mieszków włosowych na inne miejsce niezwykle często przynoszą rozczarowujące efekty.

Reklamy przedstawiają zabieg jako pewnik uzyskania gęstej, bujnej czupryny. Rzeczywistość jest nieco inna. Po przeszczepie włosów owszem będą one nieco bardziej gęste zwłaszcza dotyczy to miejsc najbardziej przerzedzonych. Efekt jest niezwykle trwały – bowiem dożywotni, jednak ten zabieg nie gwarantuje niemożliwych rezultatów.

Kolejną ważną informacją jest, że w przypadku metody STRIP w części potylicznej głowy może powstać zgrubiała, wypukła blizna. Nie jest ona widoczna, gdy jest przykryta włosami, jednak krótka fryzura obnaża tę część.

Zagrożenie stanowią również niedoświadczeni pracownicy, którzy nie posiadają kwalifikacji do wykonywania takich zabiegów. Jeśli więc zdecydujesz się na przeszczep włosów poszukaj profesjonalnej kliniki medycyny estetycznej, która gwarantuje najwyższą jakość usług.

Dobrej jakości kliniki odchodzą już od metody STRIP na rzecz FUE (ang. Follicular Unit Extracion), która polega na izolowaniu pojedynczych mieszków włosowych. W tym przypadku nie wycina się paska i nie ma zagrożenia powstania nieestetycznej blizny. Jednak i ta metoda posiada swoje ograniczenia. Jednym z nich jest ilość przeszczepów możliwych do wykonania podczas trwania jednego zabiegu. Oczywiście wiąże się to też z dużo wyższą ceną zabiegu. Metoda jest bardzo czasochłonna i w czasie jednego zabiegu nie wykonuje się więcej niż 600 grafów (czyli pojedynczych mieszków włosowych). Dlatego też jest to zabieg, który polecany jest osobom mającym niewielkie ubytki w owłosieniu tak jak np. łysiejący środek głowy u mężczyzn.

Pomimo istniejących zagrożeń przeszczep włosów posiada wiele zalet. Dlatego też warto podejść do każdego przypadku indywidualnie i w swojej świadomości rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. Dla wielu osób jest to środek pozwalający odzyskać pewność siebie, dla innych wyłącznie poprawa estetyki. Warto skorzystać z zabiegów zachowując zdrowe podejście i nie oczekując cudów a realnych możliwych efektów.