Technologia

Wybór dysku twardego. Czym się kierować oraz jakie zalety posiadają poszczególne rodzaje.

Urządzenia magazynujące dane, szerzej znane jako dyski twarde odpowiadają za sprawną pracę na komputerze. Często nie dostrzegamy tego, jak wiele pracy wykonują one w ciągu dnia, zwłaszcza w przypadku pracy biurowej, gdzie dane odczytywane i zapisywane są z dużą częstotliwością.

Jak jednak poszczególne rodzaje wpływają na komfort użytkowania naszego komputera oraz w jaki sposób dobrać optymalny dysk twardy do naszych potrzeb? W dalszej części tego artykułu postaramy się przybliżyć i wyjaśnić te kwestie.

Dysk twardy – jaki ma wpływ na użytkowanie komputera

Urządzenia magazynujące dane, tzw. dyski twarde mają olbrzymi wpływ na sprawne działanie komputera. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do pracy, czy też rozrywki, np. oglądania filmów czy grania w gry, odgrywają one rolę nie mniejszą od innych podzespołów, które znaleźć możemy pod obudową naszego laptopa czy komputera stacjonarnego.

Pierwszym i bardzo istotnym elementem, na który wpływ mają dyski twarde, jest szybkość odczytu i zapisu danych. W zależności od tego, jakiego rodzaju dysk posiadamy, tradycyjny HDD czy też nowoczesny szybki dysk SSD, uwarunkowane jest tempo w jakim, np. odtworzymy film, wczytamy zdjęcia czy inne pliki na nim zapisane.

Szczególną uwagę na wybór dysku powinni zwrócić użytkownicy, dla których priorytetem jest praca z wykorzystaniem komputera. Chodzi tutaj nie tylko o pracę biurową czy biznesową, ale także o grafików, montażystów wideo czy deweloperów aplikacji, kiedy to mamy do czynienia z często dużych rozmiarów plikami.

W takim przypadku korzystanie z mało wydajnych dysków twardych może oznaczać długie czasy ładowania się danych, co w efekcie zmniejsza efektywność oraz komfort pracy.

To również wydłużony czas ładowania się systemu, co za tym idzie, wydłużony czas oczekiwania na uruchamianie się komputera.

Jaki dysk twardy wybrać?

W zależności od naszych potrzeb oraz indywidualnych preferencji powinniśmy wybrać model dysku twardego, który będzie najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań.

Jeżeli więc zależy nam na tym, aby dysk twardy posiadał jak największy zasób miejsca, na którym będziemy mogli magazynować dane, warto w takim wypadku zainteresować się dyskami HDD, które do pracy wykorzystują obracające się nośniki magnetyczne. Charakterystyczny dźwięk, który często możemy usłyszeć podczas pracy na urządzeniu korzystającym z dysku HDD, jest wytwarzany właśnie przez wspomniane obracające się tarcze.

Często dla wielu użytkowników może być to uciążliwe, zwłaszcza podczas długiego czasu spędzanego przy komputerze. Tradycyjne dyski HDD są również bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż w tego rodzaju dysku istnieje wiele elementów, które ulec mogą uszkodzeniu.

Do awarii często dochodzi podczas transportu urządzeń, kiedy to elementy zostają naruszone.

Niemniej jednak, dyski twarde HDD nadal pozostają chętnie wybieranymi ze względu na swoją dużą pojemność w stosunku do ich odpowiedników, szybkich nośników danych SSD, o których więcej poniżej.

Dysk twardy HDD czy SSD?

Jak wspomnieliśmy wcześniej wybór między dyskami HDD oraz SSD należy do indywidualnych preferencji użytkownika. Zyskujące coraz większą popularność dyski twarde SSD to urządzenia magazynujące dane o zwiększonej szybkości przesyłu, co w efekcie pozwala na wydajniejszą pracę na komputerze.

Szybszy start systemu operacyjnego czy błyskawiczne wczytywanie plików takich jak filmy oraz zdjęcia, a także aplikacji i programów sprawiają, że dyski SSD coraz częściej spotkać możemy w laptopach biznesowych.

Są one również chętnie wykorzystywane w warunkach domowych, np. w przypadku komputerów skierowanych do graczy. Dyski SSD ze względu na szybkość, z jaką przesyłają dane, pozwalają na bardziej sprawne wyświetlanie tekstur o wysokiej rozdzielczości w grach wideo bez efektu doczytywania się scenerii w tychże produkcjach.

Zalety dysków twardych SSD

Użytkownicy decydujący się na zakup dysków twardych SSD mogą spodziewać się zwiększenia komfortu pracy, na który składają się szybsza prędkość przepływu danych, ale również cichszą pracą podczas ich eksploatacji.

Szybkie dyski twarde cechują się niemal bezgłośną pracą, a dodatkowo ze względu na mniejsze skomplikowanie ich budowy, nie są tak podatne na awarie, jak ich tradycyjne odpowiedniki.

Pewnym dyskomfortem związanym z wyborem dysku SSD jest fakt, iż modele o większej pojemności wciąż stanowią spory wydatek, który jeśli zdecydujemy się ponieść, rekompensuje się zauważalnie zwiększonym komfortem i wydajnością podczas pracy.

Reasumując, wybór tradycyjnego dysku HDD oferuje nam:

  • duży zasób dostępnego miejsca do gromadzenia danych
  • atrakcyjną cenę
  • optymalny komfort użytkowania

W przypadku wyboru szybkich dysków SSD możemy oczekiwać:

  • szybkiego czasu wczytywania i zapisywania danych
  • bezgłośnej pracy
  • mniejszej awaryjności

Nowoczesne szybkie dyski twarde coraz częściej wypierają te tradycyjne, które wciąż jednak mają stałe grono zwolenników, zapewniając optymalny komfort użytkowania, jednocześnie dając olbrzymią swobodę, jeśli chodzi o przechowywanie plików.