Budynki o konstrukcji szkieletowej, budowane z drewna, są w Polsce wciąż wyborem drugiej kategorii. Domy kanadyjskie https://domyhbe.pl/pl to najczęstszy wybór na północy naszego kontynentu lub za oceanem, w Ameryce Północnej. Utarło się, że w naszym kraju brak odpowiednich materiałów do budowy, wiedzy i technologii systemowej. Jest to oczywiście nieprawdą, bo wystarczy znaleźć dobrego architekta i doświadczonego wykonawcę, a całość jest możliwa do zrealizowania w sposób profesjonalny i trwały. Jednak wielu inwestorów popełnia w trakcie budowy sporo błędów. Jednym z nich jest nieprawidłowy dobór budulca, czyli drewna. Ile należy wydać na materiał, jaki wybrać i na co zwracać uwagę?
Główne cechy dobrego drewna
Polskie tartaki dysponują sporym zapasem, gatunkiem i właściwościami elementów konstrukcyjnych. Jest to materiał krajowy, równie dobry, co ten sprowadzany z Rosji lub krajów skandynawskich. Aby móc użyć go przy budowie domu kanadyjskiego, bezwzględnie należy pilnować kilku istotnych cech w trakcie zakupu. Budulec powinien być:
- suszony metodą komorową;
- fazowany na krawędziach;
- o wilgotności nieprzekraczającej 19%;
- czterostronnie strugany;
- o gęstej strukturze słojów.
Oprócz litego drewna coraz bardziej na popularności zyskują prefabrykaty. Są to specjalne belki wykonane z płyty drewnopodobnej, połączonej z dwoma kawałkami drewnianymi. Jest to materiał lżejszy, poszczególne odcinki mogą być dłuższe, a przy tym nie wyginają się one i nie skręcają. O właściwe parametry dwuteowników dba producent, więc kupując ten materiał można mieć raczej pewność, że powyżej wymienione warunki zostały spełnione.
Tarcica sucha a mocno wilgotna
Wybierając tarcicę, którą chcemy nabyć, głównym parametrem powinna być jej wilgotność. Różnice pomiędzy budulcem mokrym i suchym są dwie: jakość i cena. Kupując drewno o podwyższonej wilgotności, płacimy nawet połowę mniej, ale surowiec ten zupełnie nie nadaje się do stawiania konstrukcji domu kanadyjskiego. Mokry materiał będzie suszył się wraz z upływem czasu spędzonego w warunkach domowej eksploatacji, a co za tym idzie, zacznie się kurczyć. Ma to negatywny wpływ na resztę akcesoriów użytych do budowy. Szczególnie widać to przy płytach gipsowo-kartonowych i w miejscach osadzenia okien – potrafią tam powstawać pęknięcia, szpary i nieszczelności. Ma to negatywny wpływ nie tylko na sferę wizualną domu, ale też użytkową i najczęściej wymaga wykonania kosztownych napraw.
Zakup suchej tarcicy to najczęściej wybór materiału poddanego wysokiej temperaturze w specjalnych komorach. Cena co prawda przekracza znaczne 1000 złotych netto za metr sześcienny, lecz same deski i kantówki zmniejszają swoją wilgotność do około 12%. Udaje się to uzyskać dzięki umieszczeniu budulca w przeznaczonym do tego pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 75 stopni. Różnica w stosunku do zwykłego sezonowania jest w czasie – naturalne suszenie trwa kilka miesięcy, natomiast w komorze proces zachodzi w kilkanaście godzin. Przy okazji materiał staje się wyjałowiony, a co za tym idzie odporny na wpływ szkodników.
Właściwa obróbka drewna dla domów kanadyjskich
Oprócz niskiej wilgotności w masie należy zadbać o „wygładzenie” surowego charakteru drewna. Odbywa się to za pomocą dwóch czynności: strugania i fazowania. W trakcie tej pierwszej pracownik tartaku pozbywa się niedoskonałości pojawiających się na każdym z czterech boków kantówki lub deski. W postaci naturalnej drewno ma chropowatą strukturę, posiada sporo wystających zadziorów i drzazg. Po procesie strugania wszystkie powierzchnie stają się gładkie. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale również związane z bezpieczeństwem – gładsze drewno potrzebuje więcej czasu na zapłon.
Aby dopełnić wszystkie czynności związane z obróbką belek, są one dodatkowo fazowane. Czynność ta polega na ścięciu kantów, co jeszcze bardziej zabezpiecza materiał przed szybkim zajęciem się płomieniami. Dopiero tak przygotowany budulec może starać się o uzyskanie normy DIN 1052, która stanowi o właściwych parametrach dotyczących nośności i statyki.
Domy kanadyjskie to nie tylko samo drewno, ale też szereg innych materiałów. Należy pamiętać, że oprócz zadbania o dobór odpowiedniej tarcicy, trzeba też zwrócić szczególną uwagę na wymiarowanie i elementy służące do dokonania połączeń. Źle przycięte belki potrafią zniweczyć solidnie wykonaną pracę na etapie projektowym, a liche łączniki prędzej czy później sprawią, że mieszkańcy zaczną odczuwać szereg mankamentów konstrukcyjnych.
W porównaniu do technologii murowanej dom oparty o szkielet jest nieco tańszy i szybszy w budowie. Nie można jednak założyć wariantu najbardziej ekonomicznego, gdyż pieniądze zaoszczędzone na wstępie będą niewspółmierne do kosztów, które pojawią się w trakcie eksploatacji. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o renomowanego dostawcę drewna, który ma doświadczenie w produkcji materiału przeznaczonego do budowy konstrukcji szkieletowej. Swoją decyzję można skonsultować już z architektem i skorzystać z jego gamy kontaktów biznesowych.
- Kraków budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-krakow
- domy modułowe z drewna klejonego https://domyhbe.pl/pl/napisali-o-nas
- budowa domów drewnianych całorocznych w Bydgoszczy https://domyhbe.pl/pl/budowa-domow-drewnianych-bydgoszcz
- budowa domów cennik https://domyhbe.pl/pl/realizacje/dom-hbe-od-srodka
- budowa domów drewnianych całorocznych https://domyhbe.pl/pl/realizacje/kutno-z7