Rehabilitacja kolana jakie zabiegi?
Zdrowie

Rehabilitacja kolana jakie zabiegi?

Staw kolanowy, jest stawem zawiasowym, który łączy kość piszczelową z kością udową. Staw ten współtworzony jest przez rzepkę i dwie łącznotkankowe powierzchnie stawowe, które się do siebie dopasowują. Stawy kolanowe, wzmocnione są przez więzadła wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Bóle w obrębie stawów kolanowych, zalicza się do jednych z najczęściej występujących dolegliwości ortopedycznych. Bóle te, mogą mieć różne podłoże, w większości sytuacji nieprzyjemne objawy można złagodzić poprzez właściwe ćwiczenia wzmacniające i rozciągające.

Nawet jeżeli niezbędne będzie leczenie operacyjne, ćwiczenia w zakresie rehabilitacji, stanowią ważną część rekonwalescencji. Pacjenci, których tkanka mięśniowa w okolicach stawów kolanowych jest mocna, jeszcze przed wykonaniem zabiegu, szybciej mogą wrócić do pełnej sprawności po przeprowadzonej operacji. Bóle kolan, mogą być wywoływane chociażby przez pracę siedzącą, otyłość, urazy mechaniczne, czy też zwyrodnienia stawów. Innymi przyczynami dolegliwości bólowych w obrębie kolan, mogą być schorzenia takie, jak uszkodzenie łąkotki czy kaletki maziowej. Plan rehabilitacji ortopedycznej, musi zostać dobrany zawsze do schorzenia leżącego u podłoża występujących objawów.

Metody rehabilitacji kolan

Kiedy, mamy do czynienia z ciężkimi przypadkami schorzeń kolan, niezbędne mogą być specjalne zabiegi u fizjoterapeuty albo nawet interwencja chirurga. Do tego typu urazów, zaliczyć można z pewnością naderwanie łękotki, która uczestniczy w procesie stabilizowania stawów kolanowych. Symptom urazu, stanowi tutaj ból wewnętrznej strony kolana podczas silnego zginania albo kucania. Dosyć rzadko pojawiającym się symptomem, jest brak możliwości wyprostowania do końca kolana. Jest to już jednakże dosyć zaawansowany etap, kiedy to musiało dojść do zwyrodnienia stawu oraz oderwania się kawałka kości, która blokuje obecnie ruch. Jedyne rozwiązanie w tym przypadku, stanowi przeprowadzenie operacji kolana, która określana jest jako rekonstrukcja. Po niej przeprowadza się rehabilitację, której cel stanowi przywrócenie, chociażby częściowej sprawności kolana.

Kinezyterapia

W schorzeniach stawów kolanowych, często stosowaną metodą rehabilitacji jest kinezyterapia, a zatem ćwiczenia o charakterze ruchowym. Właściwe przeprowadzone ćwiczenia przez rehabilitanta, stanowią warunek powrotu do zupełnej sprawności. W rehabilitacji stawów kolanowych, stosuje się także kinesiotaping, a zatem aplikowanie specjalistycznych plastrów, które mogą prowadzić do zmniejszenia bólu.

Zabiegi fizykoterapeutyczne

Wśród tego typu zabiegów, należy wymienić: elektroterapię, laseroterapię, hydroterapię, leczenie zimnem, pole elektromagnetyczne, pole magnetyczne, jak również ultradźwięki. Są one cennym dopełnieniem terapii o charakterze manualnym i ćwiczeń przeprowadzanych przez fizjoterapeutę podczas rehabilitacji stawów kolanowych.

Artroskopia

Najczęstszym zabiegiem wykonywanym w przypadku niezbyt poważnych urazów stawów kolanowych, będzie artroskopia kolana, która nie wykazuje sporej inwazyjności, ale także wymaga wdrożenia rehabilitacji, także rehabilitacji dzieci. Całość procesu rehabilitacji, w tej sytuacji zwykle trwa ok. 3 miesięcy. W pierwszych pary tygodniach po przebytym zabiegu, fizjoterapeuta dba głównie o maksymalnej odciążanie kolana, zleca właściwe pozycje, w których trzeba trzymać nogę, jak i przeprowadza delikatne ćwiczenia. Później kolejno wdrażane są następne ćwiczenia, które umożliwiają odzyskanie właściwej masy mięśniowej, jak i ruchomości stawu. Dalsza część rehabilitacji, ma za zadanie przywrócić kończynę do stanu zupełnej sprawności, co pozwoli na uprawianie sportu i aktywności mocno angażujących kolano. Czas, w jakim pacjent powróci do zdrowia, to kwestia bardzo indywidualna i zależy od konkretnego przypadku, jednakże zdarza się, iż już na samym początku rehabilitacji możliwy staje się powrót do normalnych zajęć pod warunkiem, iż nie będą one wymagały obciążenia kolana. W wielu sytuacjach artroskopia, sama w sobie stanowi początkowy etap procesu rehabilitacji chorego stawu kolanowego, gdyż podczas jej przeprowadzania usuwa się przyczynę kłopotów zdrowotnych.

Osteotomia

W przypadku urazów stawów kolanowych, przeprowadzona może zostać także osteotomia. Wskazaniem do jej wykonania, będzie zwyrodnienie w obrębie stawu, chociaż mogą to być także tak zwane szpotawe kolana. Osteotomia jest wyjściem alternatywnym dla endoprotezy, nierzadko stosowanej w wypadku deformacji albo zniszczenia stawu.

Poza wspomnianymi rodzajami terapii, w procesie rehabilitacji stawów kolanowych, stosuje się też masaż, drenaż limfatyczny, jak również mobilizację rzepki czy liberalizację powięzi.

Za sprawą odpowiednich zabiegów i rehabilitacji po operacji, po pewnym czasie można zauważyć widoczne rezultaty. Poprawie ulega wówczas zdrowie pacjenta i komfort jego życia. Miejmy jednakże zawsze na uwadze, iż urazy stawów kolanowych, mogą mieć różny przebieg. W związku z tym, nie zawsze możliwy będzie powrót do pełnej sprawności, nawet w przypadku właściwie przeprowadzonej rehabilitacji.