Budownictwo Technologia

Pompy ciepła oraz rekuperacja, czyli jak zaoszczędzić na instalacji grzewczej

Ostatnimi czasy coraz większą uwagę przykłada się do dbania o środowisko. Ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak szybko wyczerpują się tradycyjne źródła energii, w związku z czym starają się rozsądnie gospodarować energią, jak również odnajdywać sposoby na jej umiejętne wykorzystanie. Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych i energooszczędnych domach jest rekuperacja i pompy ciepła w Krakowie. Dlaczego warto w nie zainwestować i jakie zalety mogą płynąć z jej zastosowania?

Czym jest instalacja grzewcza bazująca na rekuperacji i pompach ciepła?

System instalacji grzewczej, której podstawami są rekuperacja i pompy ciepła jest coraz bardziej popularny i szerzej wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie, w tym przede wszystkim, ale nie tylko w domkach jednorodzinnych. Polega na unikalnym połączeniu pompy ciepła z urządzeniem zwanym rekuperatorem. Rekuperator stanowi swoiste centrum wentylacji mechanicznej, które zmusza znajdujące się wewnątrz pomieszczeń powietrze do cyrkulacji, wywierając z je z domu i zastępując je świeżym, pochodzącym z zewnątrz. To jednak nie wszystko – cały system ma bowiem odzyskiwać ciepło z wydmuchiwanego powietrza i na bieżąco przekazywać je powietrzu wdmuchiwanym. Wszystko to jest połączone z wyżej wspomnianą pompą ciepła, której znaczenie w całym systemie również jest ogromne, a sprowadza się przede wszystkim do wykorzystywania zasobów energii odnawialnej (mogą nimi być powietrze – przy pomocy mniejszych i większych wiatraków, albo też woda powierzchniowa czy podziemna, a nawet grunt). Stosując oba rozwiązania jednocześnie jesteśmy w stanie zarówno pozyskać ciepło w sposób alternatywny (bez wykorzystania albo z niewielkim wykorzystaniem energii elektrycznej z sieci publicznej), ale też oszczędzać ciepło w procesie wentylacyjnym kolejnych pomieszczeń.

Zalety rekuperacji – czy warto w nią zainwestować?

Zastanawiając się nad wprowadzeniem rozwiązań bazujących na rekuperacji i pompach ciepła we własnym domu (albo też w tym dopiero powstającym – na tym etapie całość może być jeszcze bardziej opłacalna, bo cały szkielet i konstrukcja budynku może być pod nią przystosowana), warto zwrócić uwagę na główne zalety całego rozwiązania, do których zaliczyć można między innymi:

świeższe powietrze o optymalnej temperaturze – jeżeli cenimy sobie świeże powietrze i często wychodzimy na zewnątrz, systemy tego typu będą dla nas czymś wręcz idealnym – zwłaszcza, że pozwolą nam na zachowanie optymalnej temperatury przez cały okres swojej pracy, a nie tylko wtedy, gdy na zewnątrz panują odpowiednie warunki.

oszczędność – po zastosowaniu systemu jesteśmy w stanie w znacznym stopniu zredukować koszty związane z ogrzewaniem własnego pomieszczenia – jako że całość bazuje na ekologicznych rozwiązaniach i odnawialnych źródłach energii, jest praktycznie bezpłatna – naturalnie podaż energii nie zawsze jest na tyle duża, żeby spełnić zapotrzebowanie całej powierzchni naszego domu właśnie na ciepło i wtedy trzeba posiłkować się chociażby energią pochodzącą z sieci publicznej (albo też własną i osobną instalacją grzewczą) – rachunki są jednak znacznie niższe i jest to faktem.

powietrze pozbawione większych zanieczyszczeń. OCZYSZCZONE – zainwestowanie w coś takiego, jak rekuperacja i pompy ciepła pozwala nam na zastosowanie wszelkiego rodzaju filtrów (trafiają one, jak się można domyślić, do odpowiedzialnego za wentylację rekuperatora), które sprawiają, że dostarczane do pomieszczeń z zewnątrz powietrze jest oczyszczane ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym nie tylko owadów, piasku i kurzu, ale też chociażby smogu, najbardziej uciążliwego w sezonie grzewczym,

brak konieczności otwierania okien – jako że cały system zapewnia wentylację, w naszym pomieszczeniu stale mamy do czynienia z optymalną temperaturą i świeżym powietrzem – nie musimy więc otwierać okien, gdyż powietrze i tak trafia do nas właśnie z zewnątrz.

Warto powiedzieć, że cały system nie musi być wykorzystywany wyłącznie do grzania – zawsze można wyłączyć pompę ciepła i skupić się wyłącznie na wentylacji, w związku z czym cały system może przybrać formę klimatyzatora. Zwłaszcza, jeśli zastosujemy filtry odpowiedniej jakości, które sprawią, że odczujemy to w jeszcze większym stopniu.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach istotnym jest, aby stawiać na rozwiązania grzewcze, które w jak najmniejszym stopniu wykorzystywały by zużywalne źródła energii (obecne, niestety, również w publicznej sieci energetycznej). Rozwiązania te są nie tylko oszczędne (pozwalające w znacznym stopniu zredukować nasze koszty związane z ogrzewaniem), ale i przyszłościowe. Zainwestowanie w coś takiego, jak rekuperacja i pompy ciepła przyniesie korzyści nie tylko nam, ale i wszystkim domownikom oraz kolejnym pokoleniom, które zamieszkają w naszym domu – sprawi to, że co najmniej kilkanaście osób zacznie oszczędzać wyczerpywalne źródła energii i przyczyni się do zdrowszej ziemi. Jeżeli to nas nie przekonuje, zastanówmy się na innymi z wyszczególnionych powyżej zalet całego rozwiązania, a na pewno dojdziemy do wniosku, że warto je zaimplementować do własnego domu.