Ozonowanie pomieszczenia to procedura, która wytwarza ozon. W naturze gaz ten powstaje podczas burzy, kiedy atomy powstałe w wyniku uderzenia pioruna, które przenikają powietrze, są przyłączane do cząsteczek tlenu. Jego główną cechą jest to, że ma właściwości dezynfekujące, które wielokrotnie przewyższają jakikolwiek analog. Możliwe jest wytwarzanie ozonu w sztucznych warunkach, to znaczy w przypadku braku burzy, za pomocą specjalnego urządzenia – ozonatora. Czy taka procedura jest bezpieczna? Jeżeli wykonane jest ozonowanie ile wietrzyć pomieszczenie, aby można było znowu do niego wejść? Okazuje się, że czas wietrzenia trwa najczęściej około 30 minut, ale korzystać z pomieszczenia można dopiero po dwóch godzinach od czasu zakończenia dezynfekcji.
Dlaczego konieczne jest ozonowanie powietrza?
- W zamkniętej przestrzeni pomieszczenia gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje i szkodliwe substancje. Te ostatnie często wyróżniają różne materiały wykończeniowe i meble, w których mogą znajdować się elementy odparowujące podczas pracy.
- Wysoka wilgotność prowadzi do powstania pleśni, której zarodniki pozostają w powietrzu nawet po starannym usunięciu tej ostatniej. I nawet, jeśli mikroklimat w pomieszczeniu jest dość korzystny, to i tak występuje kurz gromadzący się na powierzchni.
- Wentylacja pomaga rozwiązać problem oczyszczania powietrza, ale nie można jej przeprowadzać przez całą dobę, a po ustaniu cyrkulacji drobnoustroje nadal się gromadzą. Ozonowanie ma na celu pozbycie się szkodliwych organizmów.
Przeprowadzając ozonowanie ile wietrzyć pomieszczenie aby bezpiecznie z niego korzystać?
Wzbogacanie powietrza ozonem polega na tym, że cząsteczki pierwiastka chemicznego łączą się z cząsteczkami pierwiastków szkodliwych, a następnie rozpadają i całkowicie niszczą te ostatnie. Ten proces jest z pewnością korzystny, ale tylko wtedy, gdy ozonizator jest używany prawidłowo. Można nabyć takie urządzenie i przeprowadzać ozonowanie pomieszczeń samodzielnie w regularnych odstępach czasu. Będzie to sprzyjać skutecznej dezynfekcji i przebywaniu w korzystnym otoczeniu wolnym od mikroorganizmów chorobotwórczych i nieprzyjemnych zapachów. Trzeba zawsze przestrzegać czasu wietrzenia po ozonowaniu, który na pewno nie może być krótszy niż 15 minut. Aby wykonać wietrzenie, będzie można wejść do pomieszczenia dopiero po upływie pół godziny odo zakończenia ozonowania. Dlaczego jest to takie ważne? Nawet krótkie wdychanie ozonu o dużym stężeniu jest szkodliwe dla zdrowia, również jego wdychanie w niższych stężeniach może wywołać negatywne skutki fizjologiczne. Ważne! Nie należy wytwarzać ozonu więcej, niż jest to konieczne. Zabronione jest wdychanie ozonu bezpośrednio z urządzenia! Warto zastanowić się, czy skorzystanie z usług specjalistycznej firmy zajmującej się zawodowo ozonowaniem nie będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Mechanizm działania ozonu
Wytwarzany za pomocą ozonizatora pierwiastek chemiczny, łącząc się z drobnoustrojami, niszczy szkodliwą substancję. W trakcie przeprowadzonych badań stwierdzono, że ozon może w stu procentach, radzić sobie z każdym organizmem szkodliwym. Niebiesko-biały gaz działa błyskawicznie. Całkowita dezynfekcja powietrza zajmuje kilka sekund, niszcząc wszystkie zarazki. Pomieszczenie staje się świeże po ozonowaniu, co jest uderzająco odmienne od działania środków dezynfekujących, takich jak chlor, które pozostawiają ostry zapach.
Ozon oddziałuje nie tylko na cząsteczki powietrza, ale także na powierzchnie. Dotykając mebli, ścian, sufitów, podłóg i dywanów całkowicie je dezynfekuje. Kiedy działanie substancji ustaje, staje się czystym tlenem. Pozwala to na wypełnienie pomieszczenia powietrzem, co nie zawsze jest wystarczające, szczególnie w sezonie zimowym, ponieważ okna są zamknięte.
Jakie są zalety ozonowania pomieszczenia?
Wzbogacanie powietrza ozonem ma wiele zalet:
- Pozwala na dezynfekcję w krótkim czasie.
- Eliminuje nieprzyjemne zapachy i nie maskuje ich.
- Niszczy nie tylko mikroby, ale także szkodniki. Ozon eliminuje zarodniki pleśni.
- Zmniejsza negatywne skutki substancji toksycznych. Pierwiastek jest zdolny do neutralizacji oparów rtęci.
- Gaz oczyszcza powietrze i powierzchnie z kurzu, wypełniając tym samym pomieszczenie świeżym powietrzem i eliminując roztocza.
- Dopuszczalne stężenie ozonu nie szkodzi ludziom, zwierzętom ani roślinom domowym.
- Dezynfekcja i oczyszczanie powietrza za pomocą ozonu poprawia samopoczucie, ponieważ oddychanie staje się łatwiejsze, a także zmniejsza ryzyko przeziębienia i innych chorób zakaźnych.
Kiedy po prostu nie można obejść się bez ozonowania?
Korzyści płynące z zabiegu są nieocenione. Oczywiście mieszkanie w czystym ekologicznie miejscu z możliwością regularnej wentylacji sprawia, że ozonowanie jest zbędne, ale zdarzają się sytuacje, w których jest to konieczne:
- W pomieszczeniu pojawił się zapach wilgoci i stęchlizny, którego nie da się w żaden sposób wyeliminować. Przebywanie w takim środowisku jest nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne dla zdrowia.
- Wietrzenie w dużych miastach nie jest przydatne. Powietrze jest wypełnione spalinami i innymi szkodliwymi substancjami, które wypełniają pomieszczenie po otwarciu okien.
- Jeśli któryś z członków rodziny cierpi na alergię, dezynfekcję należy przeprowadzać stale, ale substancje zawierające chlor są najmniej odpowiednie do tego celu, więc rozwiązaniem staje się ozonowanie.
- Zabieg staje się niezbędny, gdy w pomieszczeniach czuć zapach spalenizny, który po pożarze w sąsiednich lub sąsiednich pomieszczeniach osiada. Aby całkowicie się go pozbyć, z wyjątkiem ozonu, żadne inne środki nie pomogą.