Odciski mogą przytrafić się każdemu: na skutek niewłaściwie dobranego obuwia, nadpotliwości lub długiego marszu. Podologia zna sposoby walki z nieproszonymi gośćmi w postaci odcisków i nagniotków. Poświęć chwilę swojemu zdrowiu, rozejrzyj się za dobrym specjalistą i zakończ swój dyskomfort.
Samodzielne usuwanie odcisków – czy to dobry pomysł?
Osoba, próbująca samodzielnie pozbyć się odcisku niejednokrotnie popełnia szereg błędów, które mogą w rezultacie pogorszyć stan stóp. Często spotykanymi błędami jest usuwanie odcisków przez mocno działające maści i plastry, które – używane nieumiejętnie – mogą doprowadzić do ran i pogorszenia stanu stop. Innym grzechem jest samodzielna próba wycięcia zmian, czego skutki są opłakane: mogą doprowadzić do rozległych ran i zakażeń. Bez odpowiednich warunków i sprzętu http://www.spondylus-podologia.pl/o-nas/ nie warto więc próbować walczyć z nagniotkami na własną rękę.
Skóra stóp jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych. Żółte stwardnienia na stopach powstają na warstwie rogowej naskórka, powodując dolegliwości bólowe. Komórki rogowe zostają „wciśnięte” w jej głębsze warstwy, a rdzeń odcisku uciska nerwy. W niektórych przypadkach może to nawet utrudniać chodzenie i jest niebezpieczne dla zdrowia.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Nie chcesz walczyć z już powstałymi odciskami? Skup się na higienie i wprowadź w życie nawyki, które zminimalizują ryzyko ich powstania:
· Sprawdzaj stan stóp i walcz z każdym, nawet najmniejszym odciskiem i zmianą. Niewprawne oko może przeoczyć powstanie brodawki, którą należy natychmiast usunąć aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa
· Noś wygodne, dopasowane obuwie ze skóry lub przewiewnych materiałów i staraj się stosować wkładki ortopedyczne do butów
· W razie nadpotliwości stóp walcz z problemem: unikniesz tworzenia się odcisków, a przy okazji zapobiegniesz zmianom grzybiczym
· Nie rób żadnych zabiegów bez konsultacji z podologiem, zwłaszcza jeśli chorujesz na cukrzycę (zaburzenia czuciowe, powszechne przy stopie cukrzycowej mogą doprowadzić nawet do owrzodzeń).
Usunięcie odcisku w gabinecie podologicznym
Odciski na stopach najlepiej usunie profesjonalny podolog http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/. Im szybciej się ich pozbędziesz, tym lepiej dla zdrowia twoich stóp. Usuwać należy zarówno odciski miękkie, pojawiające się szczególnie często na delikatnej skórze kobiet wskutek noszenia niewygodnego obuwia, jak i twarde, występujące na powierzchni palców i podbicia.
Specjalista podolog z Warszawy https://satin.pl może usunąć odcisk nawet za pierwszym razem. Przy zabiegu stosuje się preparaty złuszczające, dłuta i skalpele podologiczne. Niektórzy specjaliści korzystają też z laserów, które precyzyjnie i na długo leczą zmiany.