Jak długo trwa upadłość konsumencka – najważniejsze daty do zapamiętania. Niespłacane zobowiązania finansowe mogą być bardzo dużym problemem. Co więcej, kiedy spłacamy poprzednie zadłużenie kolejnymi pożyczkami lub kartami kredytowymi, ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia jest naprawdę ogromne. Po pewnym czasie dłużnicy są wyczerpani tyloma sprawami windykacyjnymi.
Z tego powodu wielu dłużników rozważa ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Oto szansa na nowe, spokojne życie – bez komorników i windykatorów. Jednak temat upadłości konsumenckiej rodzi wiele pytań. Na przykład niektórzy ludzie zastanawiają się, jak długo trwają bankructwa konsumenckie lub czym tak naprawdę są bankructwa konsumenckie. Oto poradnik, w którym szczegółowo wyjaśniamy, jak długo trwa upadłość konsumencka.
Upadłość konsumencka – najważniejsze informacje
Czy są jakieś korzyści z bycia bankrutem? z pewnością. Dużo ich. Dzięki takiemu postępowaniu przed sądem dłużnik ma możliwość pozbycia się całości lub części swoich zaległości finansowych, co daje mu możliwość powrotu do normalnego życia. Wynagrodzenie takich osób jest całkowicie niezależne od czynności komorników.
Oczywiście trzeba jasno powiedzieć, że chociaż upadłość konsumencka umożliwia likwidację długów, wiąże się również z likwidacją istniejącego majątku dłużnika. Coś, co należy do osoby fizycznej, na przykład mieszkanie, samochód lub inny wartościowy majątek, jest przekazywane wierzycielowi w celu spłaty długu. Jest to wymagane do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Trzeba też mieć świadomość, że sprzedaż majątku dłużnika na licytacji publicznej może mieć miejsce także w czasie, gdy toczy się przeciwko niemu komornik. Oznacza to, że korzystniejszym rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Jak długo trwa upadłość? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w kolejnych częściach tego artykułu.
Kto jest uprawniony do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Kto ma prawo deklarować zużycie? Informujemy, że w 2020 roku weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Obecnie podstawowym warunkiem, jaki musi być spełniony, jest posiadanie tożsamości osoby fizycznej. Niektórym osobom zabrania się prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej lub pełnienia jakichkolwiek funkcji w firmie. Jeśli te warunki zostaną spełnione, możemy ogłosić upadłość konsumencką.
Aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, należy najpierw złożyć wniosek do właściwego sądu. Okazuje się, że opłata za złożenie takiego dokumentu nie jest bardzo wysoka, tylko 30 zł. Złożenie wniosku do sądu jest konieczne, ponieważ tylko taki organ jest uprawniony do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Wniosek o upadłość konsumencką mogą złożyć nie tylko dłużnicy, ale także ich wierzyciele. Wnioskodawca jest zobowiązany do uzasadnienia braku możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych przez dłużnika.
Jak długo trwa upadłość?
Jak długo trwa upadłość? Ustalenie czasu trwania postępowania upadłościowego w sądzie nie jest takie proste. Właściwe postępowanie upadłościowe to etapy procesu upadłości konsumenckiej rozpoczynające się od wydania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Na tym etapie prowadzone działania są nadzorowane przez powierników.
Ponadto należy ustalić skład i wartość całego majątku upadłego, zwanego masą. Organy prowadzą również wykaz wszystkich wierzytelności dłużnika. Na tym etapie następuje również sprzedaż majątku upadłego, a wszystkie uzyskane środki przeznaczane są na spłatę roszczeń wierzycieli. Jeżeli osoba ogłaszająca upadłość konsumencką nie posiada majątku, czas trwania postępowania upadłościowego ulega znacznemu skróceniu. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie „jak długo potrwa upadłość konsumencka” brzmi: wszystko zależy od wielu czynników.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na całkowity czas trwania upadłości konsumenckiej jest sytuacja finansowa upadłego. Jeżeli osoba ogłaszająca upadłość posiada majątek, czas potrzebny na jego sprzedaż i zaspokojenie potrzeb wierzycieli może wpłynąć na długość całego procesu upadłościowego.
Niekiedy majątek upadłego może zawierać również elementy niezwykle trudne do zrealizowania. Takim elementem może być na przykład udział w mniej atrakcyjnej nieruchomości. Wówczas czas trwania postępowania upadłościowego może wydłużyć się nawet do kilku lat. I odwrotnie, jeżeli upadły nie ma majątku, czas trwania postępowania wynosi 6 miesięcy.