Dobry fizjoterapeuta jest na wagę złota. Czy wiesz, gdzie go znaleźć? Szukanie fizjoterapeuty w dzisiejszym świecie to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Przecież mamy internet, wydaje się więc, że wystarczy tam umieścić odpowiednią frazę w wyszukiwarce i gotowe, mamy listę specjalistów.
Niestety, mogą to wcale nie być żadni specjaliści. W każdej dziedzinie życia można natknąć się na oszustów, ale w branży medycznej przechodzą oni samych siebie, żeby tylko złowić parę naiwnych osób na chwytliwie brzmiące słowo, jak na przykład fizjoterapia.
Gdzie praca jest uczciwa i specjalista naprawdę ukończył niezbędne studia i kursy, nie powinno być problemów z jakością usług. Natomiast coraz częściej zdarza się, że samozwańczy terapeuci próbują mamić cierpiących i chorych ludzi, zdesperowanych i szukających ulgi, że dadzą im szybko i łatwo upragnione zdrowie. Nie posiadając wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji, nie są jednak w stanie nikomu pomóc, a ich pewność siebie i chęć zysku często doprowadza do katastrofy i zwyczajnie robią ludziom krzywdę.
Wiedza fizjoterapeuty
Nie każdy to wie, ale do wykonywania zawodu fizjoterapeuty potrzebny jest ogrom wiedzy, i to wiedzy uzyskanej na uczelni, a nie w internecie. Tylko wtedy mamy gwarancję, że wszystko pójdzie dobrze, a osoba świadcząca usługi terapeutyczne ma odpowiednie kwalifikacje i nie zrobi nam nic złego. Oddziaływanie na organizm za pomocą różnych bodźców jest bowiem poważną sprawą i może mieć naprawdę duży wpływ na zdrowie. Kierunek fizjoterapia, gdzie studia trwają kilka lat i dają naprawdę solidny zapas wiedzy, to najlepsza opcja dla każdego, kto chce się tym zająć. A szukając dla siebie godnego zaufania specjalisty, trzeba koniecznie sprawdzić, czy takie studia skończył i z jakim skutkiem. Można bowiem skończyć studia już po jednym semestrze, jeśli się student zupełnie nie przykłada do nauki, ale taki na pewno nie zostanie fizjoterapeutą.
Wniosek jest jednoznaczny, że fachowiec musi mieć odpowiednie wykształcenie, aby móc mu zaufać. Oczywiście zdarzają się ludzie zdolni leczyć za pomocą intuicji, i intuicja oczywiście ma dużą wartość przy pomaganiu ludziom, ale jeśli nie ma solidnych podstaw w postaci wiedzy naukowej, to mimo dobrych chęci może narobić komuś kłopotów. Jeśli wiemy już, jak ważne jest odnalezienie odpowiednio wykształconego człowieka, możemy skupić się na innych cechach pożądanych dla fizjoterapeuty.
Kontakt z pacjentem
Jedną z nich jest dobry kontakt z pacjentem. Niby banał, a są ludzie, którzy nie potrafią nawiązać porozumienia i kontakt z nimi wydaje się nieprzyjemny, choć mają dobre intencje i starają się pomóc. Fizjoterapia w geriatrii jest szczególnie wymagająca pod tym względem, ponieważ starsi ludzie często są problematyczni i trzeba mieć do nich anielską cierpliwość. Oczywiście nie do wszystkich, bo niektórzy są wspaniali i chętni do współpracy, ale, jak w każdej grupie społecznej, zdarzają się kłopotliwi ludzie. Jeśli szukamy fizjoterapeuty dla swojego dziadka lub babci, warto najpierw z nim porozmawiać i upewnić się, że jest usposobienie pozwoli na efektywny kontakt z pacjentem.
Pozostaje jeszcze do omówienia sprawa opinii o specjalistach w internecie. Jest to na pierwszy rzut oka wspaniały wskaźnik efektywności danego lekarza czy terapeuty. Ludzie, którzy zetknęli się z danym fachowcem, mogą wyrazić swoje zadowolenie bądź rozczarowanie wizytą, więc wydaje się to świetnym źródłem wiedzy. Tak może być do pewnego stopnia, ale niekoniecznie. Jeśli chodzi o fizjoterapię na NFZ, sprawa jest jeszcze w miarę przejrzysta, bo specjaliści świadczący usługi na fundusz i tak zarabiają mało, a jednocześnie i tak biedni chorzy ludzie muszą do nich przyjść, więc opinie o nich są w miarę obiektywne. A ci, którym zależy na pieniądzach bardziej niż na innych rzeczach i mają prywatne gabinety, mogą posunąć się nawet do zlecenia komuś pisania pochlebnych opinii na różnych stronach i forach, żeby ściągnąć do siebie jak najwięcej klientów, podczas gdy posiadają kiepskie kompetencje i w sumie nic sobą nie reprezentują, pomijając już aspekt moralny całej sprawy.
Jak szukać specjalisty?
Skoro z każdej strony na chorego człowieka czają się nieuczciwi i fałszywi ludzie, jak znaleźć mimo wszystko dobrego fizjoterapeutę? W takiej sytuacji bardzo przydaje się grono przyjaciół i szeroka sieć znajomości, dzięki której drogą ustną dotrą do nas prawdziwe i zaufane opinie i recenzje. Wtedy nie trzeba się obawiać oszustwa, tak jak w internecie, gdzie się nie wie z kim się rozmawia. Koleżanka, ciocia, a nawet szwagier siostry żony brata prawdopodobnie nie jest kimś skłonnym do polecania lekarzy niegodnych polecenia.
Fizjoterapia po porodzie może być trochę trudna do znalezienia, bo to dość krępujący temat i nawet bliskie przyjaciółki niechętnie o nim rozmawiają i zawsze wolą udawać, że nie mają żadnych problemów ze swoim ciałem. To może być spora przeszkoda i chyba rzeczywiście pozostaje zdać się na internet, byle z rozsądkiem. Natomiast cała reszta fizjoterapeutów może być polecona przez znajomych i ich rady są zwykle trafne i nie przynoszą szkody. Najlepiej zaś skomponować te wszystkie sposoby w jedną strategię.