Czytnik RFID – co to jest?
Technologia

Czytnik RFID – co to jest?

Czytnik RFID – co to jest? Każdy, kto pracuje w dużym przedsiębiorstwie, na pewno nieraz miał styczność z czytnikiem RFID. Jednak ich dobór jest nieco problematyczny i wymaga odpowiedniego doświadczenia. Kluczową kwestią jest to, że są one tak naprawdę mózgiem całego systemu, dlatego ich prawidłowe funkcjonowanie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania. Czym właściwie jest czytnik RFID? Jak wybrać optymalną etykietę? Jaki zasilacz jest godny wyboru czytelników? Jak wyglądają problemy z komunikacją z czytnikami RFID? Jakie są różnice między zintegrowanymi i niezintegrowanymi czytnikami RFID? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższych artykułach, do których lektury zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Co to jest czytnik RFID?

Oczywiście dla wielu osób zastanawiające jest, czym dokładnie jest wspomniany w artykule czytnik RFID. Otóż ​​jest to jeden z trzech podstawowych elementów systemu RFID, obok oprogramowania etykietującego i zarządzającego systemem. Decydując się na zdefiniowanie tego terminu, możemy stwierdzić, że czytnik RFID to tak naprawdę urządzenie elektroniczne dedykowane do odczytu tagów RFID. Bez względu na to, które pasmo częstotliwości jest używane, czytnik może wymagać odczytania wszystkich informacji zapisanych w znaczniku RFID. Okazuje się, że czytniki RFID są faktycznie dostępne w różnych formach, dostosowanych do środowiska klienta.

Jak wybrać optymalną etykietę?

Jak działają czujniki ruchu na podczerwień Skoro już wiemy, czym tak naprawdę jest czytnik RFID, warto skupić się na kwestii wyboru najlepszego taga. Okazuje się, że zwykłe czytniki posiadają elementy umożliwiające komunikację radiową pomiędzy czytnikiem a tagami (zwanymi też tagami). Obecnie zdecydowana większość urządzeń jest przystosowana do komunikowania się z komputerami za pośrednictwem dedykowanych interfejsów komunikacyjnych. Na przykład możemy rozróżnić USB, Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi. Z czystej ciekawości warto wspomnieć, że zwykłe czytniki wysyłają sygnały radiowe do pobliskich tagów RFID. Ten sygnał pobudza tag, dostarczając energię. Aktywowany tag wysyła sygnał zwrotny do czytnika, dzięki czemu dane zapisane w tagu mogą zostać zidentyfikowane i odczytane. Nie sposób nie wspomnieć o wielu zaletach etykiet. Charakteryzują się długą żywotnością i stosunkowo niską ceną. Niestety nie posiadają własnego zasilania, przez co ich zasięg nie zawsze jest zadowalający. Nieco inaczej wygląda sytuacja z tagami aktywnymi, które mają własne zasilanie.

Jaki zasilacz wybiera czytnik?

Czytnik RFID – co to jest?
Czytnik RFID – co to jest?

Czytniki RFID mogą być zasilane na wiele sposobów. W praktyce jest to jednak bardzo ważna kwestia, ponieważ wybór zazwyczaj zależy od panujących uwarunkowań przedsiębiorstwa. Najpopularniejszy jest zasilacz. Obejmuje to fakt, że czytnik zasilany jest poprzez podłączenie go do znajdującego się w pobliżu gniazdka elektrycznego. Innym rozwiązaniem jest zasilanie przez Erhernet, co wiąże się z wykorzystaniem kabli Ethernet. Dotyczy to zarówno zasilania czytnika, jak i wysyłania lub odbierania danych. Największą zaletą tego rozwiązania jest eliminacja infrastruktury energetycznej. Wielu przedsiębiorców decyduje się na czytniki na baterie. To gwarancja wygodnej i mobilnej pracy. Jest też zasilacz do samochodu, więc czytelnicy mogą korzystać z zasilacza na pojeździe czterokołowym.

Jaki jest sposób komunikacji czytnika RFID?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym aspektem, powinniśmy najpierw uświadomić sobie, że czytniki RFID mogą być widoczne w sieci lub podłączone do hostów. Warto pamiętać, że bycie podłączonym do sieci to gwarancja elastyczności. Możemy wyróżnić kilka rodzajów komunikacji. Najpopularniejsze to: LAN, Wi-Fi, Bluetooth, port szeregowy i port pomocniczy. Jeśli chodzi o LAN – łączy się z siecią za pomocą kabla ethernetowego. Dzięki Bluetooth możliwe jest bezprzewodowe połączenie z komputerem. Jest to szczególnie korzystne w przypadku urządzeń mobilnych. Port pomocniczy jest używany w niektórych komputerach podręcznych, podczas gdy port szeregowy wykorzystuje specjalny kabel 9-pinowy lub kabel USB.

Czytniki RFID zintegrowane i niezintegrowane – czym się różnią?

W czytnikach RFID możemy wyróżnić zintegrowane i niezintegrowane. Te pierwsze charakteryzują się tym, że łączą czytnik RFID i antenę w jednym urządzeniu, więc nie jest wymagana zewnętrzna antena. Warto zaznaczyć, że jeśli wymagana jest dodatkowa antena to możemy skorzystać z możliwości zintegrowanego czytnika. Jednostki niezintegrowane nie mają wbudowanej anteny RFID. Obsługują wiele anten zewnętrznych (do 32), w zależności od modelu czytnika i pola detekcji.