Czego unikać przy wyborze drzwi wewnętrznych? Najczęstsze błędy
Budownictwo Wnętrza

Czego unikać przy wyborze drzwi wewnętrznych? Najczęstsze błędy

Czego unikać przy wyborze drzwi wewnętrznych? Najczęstsze błędy – drzwi stanowią jeden z najbardziej istotnych elementów aranżacyjnych mieszkania i domu. Te wejściowe oddzielają jego wnętrze od „świata zewnętrznego” – wewnętrzne z kolei odgradzają kolejne pomieszczenia od siebie, zapewniając odpowiedni poziom prywatności w każdym z nich z osobna (co w niektórych pomieszczeniach, jak chociażby w łazience, jest absolutną podstawą).

Na szczęście – albo niestety, patrząc na to z innej perspektywy – rynek oferuje mnóstwo ich modeli, rodzajów i marek. Ile ich odmian, tyle też możliwości popełnienia błędów przy ich wyborze. Czego zatem unikać i na co uważać przy wyborze drzwi? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym tego, czego nie robić przy wyborze tego istotnego produktu.

Po czy przed remontem, czyli kiedy wybrać drzwi?

Wiele ludzi popełnia jeden, kardynalny wręcz, błąd – kupuje drzwi w pierwszej kolejności. Prawdą jest, że otwarte pomieszczenia mogą irytować, jednak z wyborem drzwi powinniśmy się wstrzymać, przynajmniej do czasu, gdy nasze pomieszczenia nie będą gotowe. To drzwi bowiem dobieramy do wyglądu pomieszczeń, a nie odwrotnie.  Pamiętajmy też, by nie podążać za modą – ta nie dość, że jest czasowa, to zwykle kształtowana jest przez konkretne realizacje. Te same drzwi nie będą wyglądać tak samo dobrze w każdym pomieszczeniu i mogą nie sprawdzić się w tym naszym. Właśnie dlatego z ich wyborem nie powinniśmy się zanadto spieszyć.

Drzwi – samodzielny element, czy też część całej aranżacji?

Jak już sugerowaliśmy w poprzedniej części naszego poradnika, drzwi nie można traktować jako elementu odizolowanego od całej reszty naszego domu czy mieszkania. Wręcz przeciwnie, jako że bardzo rzucają się w oczy i zajmują mnóstwo powierzchni, powinny pasować (przede wszystkim kolorem i fakturą) do całej reszty elementów każdego pomieszczenia i choć ciężko tu mówić o konkretnych rekomendacjach (jedni stawiają na kontrasty, inni na jednolitość), należy mieć na uwadze najważniejszą rzecz: fakt, że drzwi oddzielają dwa pomieszczenia i do obu z nich muszą pasować. Najlepiej zresztą dobrać wszystkie w podobnej stylistyce, utrzymując tę jednolitość w całym naszym lokum. Niezależnie od jego wielkości.

Wygląd – czy to wszystko?

Czego unikać przy wyborze drzwi wewnętrznych? Najczęstsze błędy
Czego unikać przy wyborze drzwi wewnętrznych? Najczęstsze błędy

Choć drzwi są jednym z bardziej rzucających się w oczy elementów każdego mieszkania i domu, tak naprawdę jednak nie pełnią wyłącznie funkcji aranżacyjnej, ale też – a raczej przede wszystkim – tę funkcjonalną. Mają zapewniać prywatność, a zarazem swobodny dostęp do każdego z pomieszczeń. Z uwagi na to nie zwracajmy uwagi wyłącznie na ich wygląd. Patrzmy też między innymi na:

  • ich rodzaj – choć większość osób decyduje się na klasyczne drzwi dwu- lub jednoskrzydłowe i to one królują w salonach meblowych, nie są one jedyną opcją; w wielu miejscach, w szczególności tam, gdzie miejsca jest niewiele, sprawdzą się drzwi harmonijkowe – w jeszcze innych te przesuwne. Opcji mamy mnóstwo, a zamykanie się w tej najpopularniejszej tylko ze względu właśnie na jej popularność byłoby naszym ogromnym błędem;
  • mechanizm, jaki je napędza – jako że drzwi eksploatujemy każdego dnia, musimy zadbać o to, aby nigdy nie sprawiały nam problemu i dobrze sprawdzały się w akcji, a zatem otwierały się i zamykały bez żadnych komplikacji;
  • materiał wykonania – są drzwi stalowe, są te drewniane – są także te z elementami szklanymi (albo w całości szklane). Materiał jest rzeczą decydującą w kwestii wytrzymałości, ale i często wyglądu ostatecznego.

Montaż a wybór drzwi

Nawet najpiękniejsze, najlepiej dopasowane oraz najdroższe drzwi nie będą tymi dobrymi, jeśli nie będą spełniały swoich głównych założeń, zależnych od konkretnego rodzaju pomieszczenia. Te od sypialni mają izolować dźwięk i nie być przezroczyste – łazienkowe muszą być odporne na wilgoć, z wywietrznikami, ale też zapewniające maksimum prywatności. Wiele do powiedzenia ma tu nie tylko ich rodzaj i – ogólnie – wybranie tych odpowiednich, ale też… montaż. Nieodpowiednie lub po prostu niechlujne zamontowanie drzwi może być źródłem problemów – połowa biedy, jeśli będą one związane z wyglądem (na przykład krzywo położone). Gorzej, jeśli będą one miały związek z funkcjonalnością (a ściślej rzecz ujmując – jej brakiem).

Polecamy uwadze:

Prawdą jest, że jeśli jesteśmy pewni co do naszych umiejętności technicznych i gdy jesteśmy „złotą rączką” możemy podjąć się montażu samodzielnie, z niewielką ilością narzędzi pomocniczych. Jeśli jednak o łatwości tego procesu słyszeliśmy w Internecie, a sami nie radzimy sobie dobrze z pracami manualnymi, lepiej będzie, jeśli powierzymy tego typu robotę profesjonalistom.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że drzwi stanowią jeden z podstawowych elementów naszego domu. Z uwagi na ogromny ich wybór, z jakim mamy do czynienia na rynku, musimy uważać, by nie zakupić tych, które nie tylko nie sprawdzą się w akcji, ale też będą psuły cały wygląd naszego lokum. Pamiętajmy, żeby podejść do tego rozsądnie – jest to w końcu element, którego nie wymienia się rokrocznie, a który powinien towarzyszyć nam przez długie lata.