Znamy bardzo dużo metod dezynfekcji. Jedne są proste, czyli na przykład dezynfekujemy powierzchnie, które chcemy mieć sterylne, za pomocą różnego rodzaju środków chemicznych, po prostu przecierając je nawilżoną tymi środkami szmatką bądź gąbką. Są również bardziej zaawansowane, takie na przykład jak ozonowanie. Są też metody ultradźwiękowe. Metody te są bardzo często uważane za jedne z najbardziej skutecznych, warto zastanowić się, która z tych metod jest bardziej skuteczna, ozonowanie czy ultradźwięki?
Czy metoda ozonowania oraz metod ultradźwiękowa, może być stosowana wymiennie?
Zawsze, kiedy porównujemy jakieś dwie metody, musimy przede wszystkim skupić się na tym, jakie te metody mają ograniczenia oraz czy mogą być stosowane niejako w tym samym celu. Tutaj już mamy pierwszy problem, a w zasadzie pierwszą zagwozdkę, jeżeli chodzi o porównanie metody ozonowania oraz metody ultradźwiękowej. Obydwa sposoby można stosować do tych samych celów, ale również, istnieją takie zastosowania tych metod, kiedy w zasadzie możemy wykorzystywać tylko jedną z nich. Dla przykładu ozonowanie biur ozonowanie mieszkań czy dezynfekcja innych dużych przestrzeni, za pomocą ozonu jest jak najbardziej możliwe. Natomiast w przypadku ultradźwięków, jest to właściwie całkowicie wykluczone. Dlaczego dezynfekcja biur może być przeprowadzona za pomocą ozonu, a już nie za pomocą ultradźwięków? Odpowiedzią na to jest to, że ozon jest gazem i bardzo dobrze rozprowadza się go w powietrzu, natomiast metoda ultradźwiękowa, wykorzystuje zjawisko powstawania fali uderzeniowej dźwiękowej, w roztworze wodnym. Gdybyśmy chcieli za pomocą ultradźwięków dezynfekować na przykład biuro, to musielibyśmy takie biuro wypełnić cieczą, w której byśmy mogli działać ultradźwiękami. Co jest może i możliwe do wykonania, ale absurdalne, karkołomne i w zasadzie bezsensowne.
Czyli która metoda jest lepsza?
Skupmy się zatem na zastosowaniach, do których możemy stosować zarówno metody ultradźwiękowe, jak i metodę ozonowania. Możemy na przykład czyścić niektóre niewielkie przedmioty, a w zasadzie dezynfekować je, za pomocą ultradźwięków oraz ozonowania. Metoda ozonowania ma taką zaletę, że przede wszystkim nie jest konieczne zanurzenie przedmiotów w żadnej cieczy. Czyli jest ona, można by powiedzieć dezynfekcją na sucho. Natomiast w przypadku metody ultradźwiękowej, musi być dany przedmiot w ośrodku wodnym zanurzony. Brak konieczności suszenia jest plusem na korzyść metody ozonowania, ale inaczej jest, jeśli chcemy jednocześnie wyczyścić przedmiot. Akurat w takiej sytuacji ozonowanie jestem metodą, która tylko i wyłącznie dezynfekuje nam powierzchnię lub przedmioty, natomiast ultradźwięki mogą zarówno zdezynfekować (dzięki odpowiednim substancjom chemicznym), jak i wyczyścić daną powierzchnię. Warto tutaj wspomnieć, że metoda czyszczenia ultradźwiękowego, nie jest tak naprawdę niczym nowym. Stosowana jest ona między innymi w nauce i technice od bardzo długiego czasu. Dezynfekcja ultradźwiękami różni się od czyszczenia ultradźwiękowego właściwie tym, że roztwór wodny, zawiera w sobie również rozpuszczone związki, które mają charakter bakteriobójczy lub wirusobójczy. Dzięki metodzie ultradźwiękowej możemy zatem przedmiot zarówno zdezynfekować, jak i go wyczyścić, co jest często pożądane. Oczywiście musimy tutaj zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie przedmioty mogą być czyszczone za pomocą ultradźwięków, jak również nie wszystko powinno być ozonowane, a w szczególności, jeżeli ozonowanie, miałoby trwać długo lub być często powtarzane.
Jak duże przedmioty możemy ozonować lub czyścić za pomocą metod ultradźwiękowych?
Kiedy powiedzieliśmy sobie już dużo, na temat tego, jakie są wady oraz zalety ozonowania, oraz metody ultradźwiękowej. Kiedy z grubsza porównaliśmy sobie te metody, przejdźmy do kolejnej sprawy, czyli jak duże przedmioty możemy czyścić za pomocą ultradźwięków, oraz jak duże przedmioty możemy ozonować.
Akurat w tym konkretnym wypadku, jeżeli przyjmiemy tylko i wyłącznie to, że istnieją duże instalacje, to może się okazać, że chociaż ozonowanie oferuje większe możliwości, to za pomocą ultradźwięków, również możemy wyczyścić naprawdę bardzo duże obiekty. Istnieje wiele instalacji przemysłowych, które umożliwiają za pomocą ultradźwięków czyszczenie, a jeżeli sporządzimy odpowiedni roztwór, również dezynfekcję bardzo dużych obiektów. Problemem jednak tutaj jest fakt, że jak wspomniano, aby móc czyścić duże obiekty za pomocą ultradźwięków, musi być stworzona do tego odpowiednio instalacja, a co za tym idzie, instalacja ta jest nieruchoma, więc każdy taki przedmiot, musimy zawieźć do zakładu, który zajmuje się dezynfekcją lub czyszczeniem ultradźwiękowym. Czasem na przykład, jeśli jest podejrzenie, że takie przedmioty są skażone na przykład wirusem, to transport takich elementów na duże odległości, może być niemożliwy, a na pewno jest to działanie, które niesie ze sobą pewne ryzyko. Natomiast możemy wykonywać w zasadzie wszędzie ozonowanie, przede wszystkim dlatego, że urządzenie, które generuje ozon, jest najczęściej dość niewielkie.