Hobby

Dlaczego warto zapisać się do szkółki jeździeckiej?

Wycieczki konne są wspaniałym pomysłem na rekreację. Dzięki nim można zapomnieć o codziennych zmartwieniach i odprężyć się, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu w miłym towarzystwie wspaniałego zwierzęcia. Zanim jednak zaczniesz kłusować po lesie, zapisz się na lekcje jazdy konnej, na których będziesz ćwiczyć utrzymywanie równowagi, a następnie opanujesz trzy typy chodu konia, dzięki czemu będziesz mógł zacząć przejażdżki bez lonży.

Jak się ubrać na naukę jazdy konnej?

Być może przeraziły Cię ceny profesjonalnych bryczesów, czy butów do jazdy konnej, dlatego zastanawiasz się teraz, czy warto inwestować w strój jeździecki, skoro nie wiesz jeszcze, czy jazda konna na pewno Ci się spodoba? Czy konieczne jest kupowanie kosztownych akcesoriów do jazdy konnej? Nie musisz się martwić, bo wystarczy, że skompletujesz sobie wygodny strój przy użyciu ubrań, które znajdziesz we własnej szafie. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie głowy, a toczek lub kask do jazdy konnej z pewnością będziesz mógł wypożyczyć na miejscu. Dżinsy nie będą odpowiednie, najlepiej, jeśli założysz legginsy pozbawione grubych szwów po wewnętrznych stronach ud. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych otarć podczas jazdy. Załóż buty bez sznurówek, najlepiej na niewysokim obcasie. Zrezygnuj z wiszących hałaśliwych ozdób, gdyż mogą one rozpraszać konia. Z chęcią mógłby próbować je też skubać. Ubrania w jaskrawych kolorach także zostaw w domu. Jeśli odkryjesz, że jazda konna to coś, w co pragniesz inwestować coraz więcej czasu i pieniędzy, wtedy będziesz mógł odwiedzić profesjonalny sklep jeździecki https://www.truerider.eu.

Naucz się rozpoznawać nastrój konia

Koń, z jakim będziesz mieć do czynienia na pierwszej lekcji, powinien być spokojny i dobrze ułożony. Dzięki temu nie przestraszy on nowicjusza gwałtownym zachowaniem. Dobry instruktor będzie wiedział, jaki koń będzie odpowiedni do Twoich umiejętności, pomoże Ci także przezwyciężyć ewentualne obawy, jakie pojawiają się czasem przy pierwszym kontakcie z tak dużym zwierzęciem, jak koń. Szczególnie ważne jest spokojne podejście do zwierzęcia podczas lekcji jeździectwa dla dzieci. Zdarza się, że wystraszone dziecko rezygnuje już na zawsze z prób jazdy i traci wiarę w siebie. Nie jest to przyjemne doświadczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy jazda konna była kiedyś dla dziecka ważnym marzeniem. Pierwszy kontakt z nieznanym nam wcześniej zwierzęciem może powodować nieporozumienia, gdyż często możemy błędnie zinterpretować niektóre jego zachowania. Język ciała koni nie jest jednak czymś nieodgadnionym! W dobrych księgarniach z pewnością znajdziesz także książki o zachowaniu koni. Jeśli się z nimi zapoznasz, pierwsza lekcja na ujeżdżalni z pewnością będzie mniej stresująca.

Czy jeździectwo konne ma pozytywny wpływ na zdrowie?

Zarówno fizjoterapeuci, psychologowie, jak i lekarze są zdania, że hipoterapia przyczynia się do znacznej poprawy funkcjonowania i samopoczucia osób z różnego rodzaju schorzeniami. Jazda konna w fizjoterapii ma kolosalne znaczenie, pomaga osobom po urazach i amputacjach. Terapeutyczny potencjał koni jest także ceniony przez psychologów i terapeutów zajęciowych. Coraz popularniejsze są zajęcia z jazdy konnej dla dzieci z autyzmem czy dla osób z zespołem Downa. Kontakt z końmi sprzyja także osobom z zaburzeniami psychicznymi, z zaburzeniami osobowości, a nawet z tak poważnymi psychozami, jak schizofrenia. Lecznicze właściwości jeździectwa są wykorzystywane także w terapiach osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, niewydolnością serca, a także podczas hipoterapii dla niewidomych. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, a chcesz skorzystać z lekcji jazdy konnej, poradź się przed tym swojego lekarza. Z pewnością będzie wiedzieć, czy w Twoim przypadku istnieją jakieś przeciwwskazania do jazdy konnej.

Jak oswajać dziecko z koniem?

Zainteresowanie końmi wśród dzieci jest dość powszechne. Świadczy o tym chociażby ogromna popularność kreskówek, czy książeczek dla dzieci, których bohaterami są konie i kucyki. Wielu dzieci nie trzeba więc specjalnie zachęcać do tego, by spróbowały jazdy konnej, gdyż jest to jedno z ich marzeń. Zwróć jednak uwagę na to, by pierwszy kontakt z koniem był dla dziecka przyjemnym doświadczeniem. W przypadku małego dziecka najlepszym pomysłem może okazać się nawiązanie kontaktu z koniem miniaturowym czy kucykiem. Pamiętajmy, by nie sadzać nieśmiałego dziecka na siłę w siodle. Jeśli będzie ono spięte lub przestraszone, koń może wyczuć jego emocje i również zareagować przestrachem, co może bardzo zniechęcić dziecko. Najlepiej będzie oswajać je ze zwierzęciem krok po kroku. Pierwszą lekcję jazdy najlepiej rozpocząć, gdy dziecko skończy przynajmniej siedem lat.

Jeśli po kilku pierwszych lekcjach jeździectwa poczujesz, że coraz więcej swojego wolnego czasu chcesz spędzać w siodle, będą Cię czekać z pewnością wspaniałe przygody. Gdy opanujesz już doskonale konną jazdę, będziesz mógł brać udział w różnego rodzaju zawodach jeździeckich, konkursach oraz festiwalach dla miłośników koni. Twoja pasja z pewnością doda Ci mnóstwo energii do działania, a Twoja forma fizyczna będzie godna pozazdroszczenia!