Nie wszystkie zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych czy spa są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z pielęgnacji na całe 9 miesięcy. Wręcz przeciwnie, korzystanie z zabiegów kosmetycznych pozytywnie zadziała i na ciało, i nastrój przyszłej mamy; pozostaje pytanie, na jaki rodzaj pielęgnacji może sobie ona pozwolić.
Składniki bezpieczne i niedozwolone
Najważniejsze są przede wszystkim składniki, których należy unikać podczas ciąży, a które mogą przesiąknąć przez skórę podczas zabiegu kosmetycznego. Przede wszystkim unikaj kwasu salicylowego i różnego rodzaju kwasów owocowych oraz retinoidów – te ostatnie stosowane są podczas leczenia trądziku i chociaż normalnie nie powodują efektów ubocznych, nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poza tym unikaj olejków eterycznych. Czego z kolei nie musisz ograniczać? Gliceryna i kwas hialuronowy nawilżą twoją skórę, a olej z wiesiołka mocno ją nawilży. Nie wstrzymuj się także przed zabiegami z dużą ilością witaminy C oraz ceramidów, które dodadzą twojej skórze jędrności i natłuszczą ją.
Ciąża zmienia całą gospodarkę hormonalną kobiety. To właśnie przyspieszona przemiana materii i zwiększona ilość estrogenów przyczyniają się do wysuszenia skóry, co jest sporym problemem dla kobiet, które jeszcze przed ciążom zmagały się z nadmiernie przesuszoną skórą. Ze względu na suchość skóry wiele kobiet decyduje się na zabiegi nawilżające, w których doskonale sprawdzają się wcześniej wspomniane ceramidy i kwas hialuronowy. Świetnie w tym przypadku sprawdza się infuzja wodno-tlenowa, czyli wielowarstwowe nawodnienie skóry. Zabieg jest o tyle skuteczny, że dwukrotnie zwiększa nawodnienie skóry, nawet jeżeli brakuje jej witamin. Podczas inwazji pod skórę dostarczane są kwas hialuronowy, kolagen czy woda bambusowa, co gwarantuje nie tylko nawilżenie, ale i wygładzenie cery. Dodatkowo dla przyszłych mam infuzja przeprowadzana jest w sposób bezinwazyjny, dzięki czemu zabieg ten jest jeszcze bezpieczniejszy.
Masaże twarzy w ciąży
Bardzo relaksujący, zwłaszcza podczas 9 miesięcy ciąży, jest masaż twarzy. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli jesteś przemęczona – masaż pomoże poczuć się lepiej nie tylko twojej skórze, ale i świetnie podziała na twój nastrój. Jeżeli masaż twarzy zaczniesz traktować nie jak zabieg kosmetyczny, ale dzienną rutynę, już po kilku takich zabiegach poczujesz kojącą różnicę. Masaż twarzy poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie – jej koloryt; poza tym podczas masażu następuje rozluźnienie mięśni mimicznych, co powstrzymuje tworzenie się zmarszczek. Dodatkową zaletą stosowania tego zabiegu podczas ciąży jest fakt, że podczas masażu twarzy nie muszą być używane żadne kosmetyki.
Peelingi i mikrodermabrazja
Idealnym zabiegiem dla przyszłych mam są peelingi (zarówno twarzy, jak i całego ciała), o ile będą one odpowiednio delikatne. Najlepszy pod kątem efektów i najlepszy dla kobiet w ciąży to zdecydowanie mikrodermabrazja, zabieg kosmetyczny który w ostatnich latach – za sprawą swojej skuteczności – niezwykle zyskał na popularności. Mikrodermabrazja polega na ścieraniu naskórka i kilku kolejnych warstw skóry (zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny) twarzy, dekoltu czy pleców; poddane zabiegowi miejsce zależy wyłącznie od życzenia klientki. Co dokładnie zapewnia mikrodermabrazja? Lepiej nawodnioną skórę, poprawienie wchłanialności kosmetyków, poprawiony koloryt cery, usunięcie zaskórników, odblokowanie porów, zmniejszoną widoczność przebarwień, lepsze ukrwienie, a dodatkowo pobudzenie skóry do produkcji kolagenu. To naprawdę długa lista pozytywów; mało który zabieg kosmetyczny przynosi tak wiele pozytywnych efektów już za pierwszym razem. Niestety jest to poniekąd odwzorowane w cenie; pojedynczy zabieg mikrodermabrazji kosztuje około 80 zł, a większe obszary twarzy – nawet 150 zł. Ponieważ po zabiegu przez dwa tygodnie należy unikać słońca, wykonanie dermabrazji najlepiej zaplanować na jesień lub zimę.
Manicure i pedicure w ciąży
W trakcie ciąży możesz poddawać się zabiegom manicure i pedicure tak samo jak wcześniej. Nie mają one żadnego wpływu na zdrowie dziecka, musisz jedynie pamiętać o tym, by poinformować o swoim stanie kosmetyczkę – wówczas wybierze dla ciebie taki lakier, w którym nie będą znajdowały się żadne substancje drażniące. Również, zmyj lakier odpowiednio wcześnie przed porodem, ponieważ płytki paznokciowe pomogą lekarzom w ocenie twojego stanu podczas rozwiązania.
Wiele salonów posiada w swojej ofercie specjalne pakiety zabiegowe przeznaczone dla kobiet w ciąży. Jednak nawet bez nich dobrze wykwalifikowane kosmetyczki będą wiedziały, jakie zabiegi będą najlepsze dla przyszłej mamy. Wystarczy, że poinformujesz obsługę o swoim stanie, a na pewno dobiorą dla ciebie zabiegi kosmetyczne, które nawet w najmniejszym stopniu nie zaszkodzą dziecku.