Jak wybrać suknię na ślub
Moda

Jak wybrać suknię na ślub

Decyzja o zamążpójściu często przewraca życie kobiety do góry nogami. W rozgardiaszu i gąszczu przemyśleń jest miejsce na wszystkie możliwe i niemożliwe aspekty wspólnej przyszłości, ale te najpilniejsze i najbardziej dręczące dotyczą pierwszego dnia, w którym ów związek stanie się faktem prawnym, czyli dnia ślubu i wesela. I kiedy w głowie panny młodej przetoczy się pierwsza burza emocjonalna związana z ogromem rzeczy do zrobienia, kiedy uzna już ona że jakoś sobie z tym wszystkim poradzi, nagle pojawia się myśl: gdzie się kupuje suknie ślubne? Świadomość nieuchronności zmierzenia się z zakupem sukni bywa na początku przytłaczająca, ale cóż można zrobić – trzeba wziąć się w garść i zacząć szukać tej sukni.

Jak się do tego zabrać? Można przeglądać strony internetowe, można zasięgnąć porady swoich przyjaciółek i rodziny, można samodzielnie wymyślać projekt i szukać kogoś, kto przeistoczy go w realny produkt, który da się na siebie założyć i wystąpić w swoim wielkim dniu.

Trudno powiedzieć, co jest lepszym rozwiązaniem. Na pewno wiele, jeśli nie wszystko, zależy od osobowości i stylu panny młodej, która raczej będzie osobą decyzyjną w kwestii wyboru swojej sukni. Warto zastanowić się, jak najlepiej wyrazić siebie i pozostać znośną dla otoczenia, zachwycając wszystkich gości tym niezwykłym połączeniem odwagi i tradycji. Nie istnieją dane na temat odmów udzielenia ślubu przez księdza po zobaczeniu panny młodej, ale lepiej nie kusić losu i uszanować konserwatywne zasady panujące w miejscu zaślubin, czyli w kościele. Dlatego suknie ślubne są zwykle projektowane tak, żeby pannę młodą uczynić najpiękniejszą na świecie bez odkrywania zbyt wielu jej walorów cielesnych. Jednak i od tego są wyjątki, ponieważ świat idzie do przodu i zdarza się, że w niektórych salonach znajdziemy bardzo odważne ślubne kreacje. Jeśli panna młoda czuje się w czymś takim dobrze, a pan młody nie ma zastrzeżeń – czemu nie, można sobie kupić i taką. Jednak trzeba też uwzględnić ewentualne poruszenie wśród mniej liberalnej grupy gości, do których mogą należeć babcie, ciocie oraz przyszła teściowa.

Jeśli chce się zachować dobre relacje z wyżej wymienionymi, lepiej dokonać ukłonu w ich stronę poprzez wybranie bardziej zachowawczego stroju. Nie znaczy to, żeby uginać się pod presją otoczenia – po prostu chodzi o wypracowanie mądrego kompromisu. Ten kompromis właśnie najbardziej zajmuje przyszłą pannę młodą, którą piękno poszczególnych modeli sukien interesuje dopiero w drugiej kolejności. Istnieją suknie ślubne, które zaspokajają wszystkie wymagania rzeczywistości oraz potrzeby estetyczne i duchowe narzeczonej.

Poza tymi sprawami jeszcze jedna wymaga szczególnej uwagi – jest to dobranie sukienki tak, żeby była maksymalnie wygodna. Nie samą estetyką człowiek żyje, trzeba zadbać też o to, żeby czuć się w swojej sukni komfortowo. Przecież nie będzie ona założona jedynie na chwilę i do zdjęcia, tylko trzeba będzie w niej chodzić kilka albo i kilkanaście godzin.

Przy źle dobranej sukni to może być spory problem. Za ciasna sukienka będzie nieprzyjemnie krępować ruchy i może być przyczyną otarć ciała, natomiast zbyt luźna będzie się niekomfortowo zsuwać i trzeba będzie ciągle ją poprawiać, co jest nie tylko kłopotliwe, ale i stresujące. Może wręcz zburzyć cały nastrój i miłą atmosferę. Ale sama kwestia rozmiaru to nie wszystko, co może wpłynąć na wygodę noszenia danej sukni. Ważne jest też, żeby była ona dopasowana do proporcji danej sylwetki. Wiadomo, że niektóre suknie ślubne pasują tylko na osoby wysokie i szczupłe, a inne na niskie i przysadziste. Z rzeczy ważnych dla komfortu podczas noszenia swojej sukni można wymienić też sposób i jakość wykonania tej sukni. Odstające nici albo niestarannie przyszyte guziki mogą świadczyć o potencjalnych kłopotach w najmniej oczekiwanym momencie.

Odchodząc od negatywnych ewentualności, warto wspomnieć o korzyściach wynikających z prawidłowego dobrania modelu sukienki pod kątem komfortu.

Wygodna suknia ślubna to wspaniała towarzyszka tych ważnych chwil i dzięki niej człowiek czuje się świetnie przez wiele godzin. A jeśli w dodatku nie jest w niej ani za gorąco, ani za zimno, to jest to już ideał wart każdej ceny. Jeśli bowiem w kreacji ślubnej się marznie, to w oczywisty sposób człowiek czuje się źle i szuka możliwości ogrzania się. Często, poza tradycyjnymi metodami dostępnymi na weselach, można skorzystać z okrycia w formie pożyczonego szalu, żakietu lub etoli, ale pozostaje świadomość, że nie wszystkie suknie ślubne będą się z czymś takim dobrze komponować.

Dlatego warto zadbać o ogrzewanie już na etapie przygotować i mieć pewność, że nawet jeśli w lokalu nie będzie wystarczająco ciepło, to panna młoda ma w zanadrzu coś ładnego do okrycia się. Może się zdarzyć sytuacja odwrotna, kiedy to w wybranej przez siebie sukni ślubnej będzie nam za gorąco. Wtedy już trudno będzie zrobić coś z ubraniem, pozostaje tylko otwierać okna i ewentualnie załatwić sobie jakiś wachlarz do wachlowania. Nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy na wyborze idealnej sukni.